Zakłady live, czyli obstawianie meczy na żywo. Jak to robić?

Czym są zakłady live i jak je grać u bukmacherów? W tym tekście prezentujemy specyfikę zakładów na żywo, a także sprawdzamy u jakiego bukmachera znajdziemy najlepszą ofertę live. Zapraszamy do lektury.

Zakłady live – czym są zakłady na żywo?

Obstawianie na żywo to specyficzny rodzaj zakładów bukmacherskich. Zakłady live tym różnią się od wszystkich innych, że kursy i dostępność konkretnych rynków może zmieniać się praktycznie co kilka sekund. Wszystko – jak sama nazwa wskazuje – dzieje się w końcu na żywo.

Mówiąc zatem o obstawianiu na żywo, mamy na myśli wnoszenie zakładów na aktualnie trwające mecze czy inne zdarzenia. Wraz z rozwojem sytuacji np. na boisku zmieniają się też kursy live na konkretne rozstrzygnięcia. To sprawia, że dynamika zakładów na żywo jest spora, co w wysokie wygrane potrafią przekuć bardziej doświadczeni gracze, którzy znajdą już mechanikę grania live. 

U bukmacherów zakłady na żywo często wiążą się z konkretnymi, wybranymi rozgrywkami. Nie jest tak, że wszystkie mecze dostępne w ofercie przedmeczowej możemy obstawiać live. Dlatego wybierając bukmachera do gry na żywo warto zobaczyć na jakie zmagania ma on ofertę. U topowych operatorów dodatkowo znajdziemy transmisje live wybranych meczów.

Obstawianie na żywo – jak typować?

Samo obstawianie zakładów live zarówno jest bardzo zbliżone do typowania zakładów przedmeczowym, jak i mocno od tego rodzaju zakładów różne. Na początek przyjrzyjmy się wątkom wspólnym. 

Zabieranie zakładów na żywo wygląda tak samo, jak w przypadku typów przedmeczowym. Wybieramy zatem interesujące nas zdarzenie, określamy stawkę i zatwierdzamy kupon. Obstawianie live możliwe jest zarówno na kuponach singlowym, jak i wielokrotnych. W tym aspekcie zatem mówimy o grze takiej samej, jak w przypadku wszystkich innych form zakładów. Różnice są jednak w kilku innych punktach.

Obserwacja kursów

Dynamika zakładów na żywo sprawia, że kursy na konkretne wydarzenia zmieniają się dość szybko. Dzięki temu gracze mają okazję trafić na naprawde okazyjne oferty, które trudno byłoby znaleźć w przypadku typowania przedmeczowego. Mowa tu np. o kursach meczowych, rosnących wraz z upływającym czasem gry. Jeśli w jakimś meczu piłkarskim do np. 30 minuty utrzymuje się remis, to kurs na wygraną jednej bądź drugiej drużyny powinien już iść w górę, a do końca przecież wciąż jest sporo czasu. 

Analogicznie kursy mogą zmieniać się, gdy jedna ze stron gola straci. Wówczas na jej wygraną te na pewno poszybują w górę, a często mówimy tu o zespołach, które mają sporo atutów aby odwrócić losy meczu. 

Śledzenie transmisji

Jak już wspomnieliśmy, warto śledzić zdarzenia, które chcemy obstawiać na żywo. Często dostęp do transmisji umożliwiają sami bukmacherzy. Obserwując na żywo dany mecz czy pojedynek, gracz może zauważyć w którą stronę przechyla się szala zwycięstwa i w porę zagrać zakład live, gdy kursy na niego będą odpowiednio wysokie.

Zakłady na żywo z transmisją

Analogicznie możemy też skontrować kupon lub podbić stawkę, gdy widzimy, że takie ruchy mają sens na podstawie wydarzeń boiskowych. To wcale nie jest rzadkie zdarzenie, a reagować w czasie rzeczywistym możemy wyłącznie grając zakłady żywo. 

Szukanie okazji

Graczy do zakładów na żywo przyciąga często możliwość “upolowania” wysokich kursów. Oczywiście to zazwyczaj wiąże się z pewnym ryzykiem, takim jak choćby granie na zwycięstwo zespołu czy zawodnika, który aktualnie przegrywa. W przypadku meczów piłkarskich to również granie zakładów live na późne bramki. Takie rodzaje zakładów, jeśli gracz dobrze odczytuje wydarzenia boiskowe, mogą przynieść spore wygrane. 

Rzecz jasna nie da się równie wysokich kursów uzyskać w ofercie przedmeczowej, gdzie z założenia bukmacher przewiduje wszystkie możliwe rozstrzygnięcia nie znając układy sił w trakcie samego meczu. W przypadku zakładów live może – i zazwyczaj to robi – reagować na bieżąco. Gracze natomiast mogą liczyć na to, że bukmacher się pomylił w ocenie, a wynik meczu będzie jednak taki, jak obstawi sam gracz.

Zakłady na żywo – co można obstawiać?

Jeśli chodzi o dostępność zakładów live, to warto spojrzeć na ten temat dwojako. Po pierwsze, na jakie dyscypliny sportu – i nie tylko – znajdziemy ofertę zakładów na żywo, a także co w ramach każdej z nich można obstawiać. 

Do najpopularniejszych dyscyplin dostępnych do obstawiania live należą z pewnością piłka nożna i tenis, na które zawsze znajdziemy najwięcej rynków. Ponadto zakłady live znajdziemy na siatkówkę, hokej, esport, tenis stołowy snooker i tym podobne dyscypliny. 

Na jakie rynki dostępne są zakłady na żywo w przypadku poszczególnych sportów? Przykłady prezentujemy poniżej.

Piłka nożna obstawianie na żywo:

Wynik meczu (1X2) Następny gol – kto strzeli Wynik od danego momentu meczu Kiedy następny gol – przedział czasowy Ile goli do końca meczu – przedział liczbowy Liczba rzutów rożnych – powyżej/poniżej Dokładny wynik

Tenis obstawianie na żywo:

Wynik seta Wynik meczu Dokładny wynik Liczba gemów – powyżej/poniżej Liczba piłek w danym gemie Wynik z handicapem

Snooker obstawianie na żywo:

Kto wygra mecz Kto wygra dany frame Handicap w danym framie Najwyższy break Jaką bilą wbite ostatnie punkty w framie? Kto wbije pierwszą bilę w w framie?

Hokej obstawianie na żywo:

Wynik meczu 1X2 Kto wygra w danym przedziale czasu? Kto strzeli następnego gola? Ile goli do końca – przedział liczbowy Kiedy następny gol – przedział czasowy

Siatkówka obstawianie na żywo:

Wynik meczu Wynik seta Liczba punktów w secie Kto pierwszy zdobędzie X punktów w secie Y Wynik seta z handicapem Liczba punktów w danym secie Zakłady live na siatkówkę

Oferta zakładów live u bukmacherów

Gdzie znajdziemy możliwość obstawiania na żywo? Wszyscy legalni bukmacherzy w Polsce mają przygotowane dla typerów zakłady live. Nie każdy jednak oferuje dokładnie te same rynki i rozgrywki, które gracze mogą obstawiać. Przyjrzyjmy się zatem, co przygotowali dla graczy topowi bukmacherzy na rynku.

Zakłady live w Superbet

Superbet jest bukmacherem, który przygotował bardzo rozbudowaną ofertę na obstawianie na żywo. Zakłady live u tego operatora to nawet kilkanaście dyscyplin sportu – od najbardziej popularnych, takich jak piłka nożna i tenis, po bardziej niszowe np. krykiet czy squash. Pod tym względem Superbet na pewno wyróżnia się na polskim rynku. 

Zakłady live w Superbecie

Gracze wśród najpopularniejszych dyscyplin do typowania zakładów live, czyli piłki nożnej i tenisie, znajdą rynki nie tylko na najważniejsze rozgrywki, ale także na zmagania w niższych ligach czy mniejszych turniejach.

Superbet pozwala typować nawet kilkadziesiąt różnych rynków zakładów na żywo, a przy okazji dla każdego pojedynku udostępnia szereg statystyk, które pozwolą graczom lepiej przemyśleć i wybrać z dostępny opcji zakładów.

Dodatkowo Superbet zapewnia transmisje na żywo dla wielu spotkań, które można obstawiać live. Takie wydarzenia oznaczone są specjalną ikoną kamery. Gracze mogą również skorzystać z bonusów na obstawianie na żywo, które pojawiają się w powitalnej i stałej ofercie bukmachera.

Zakłady live w Fortunie

Docenianą przez graczy ofertą zakładów na żywo ma też Fortuna, czyli jeden z najstarszych polskich bukmacherów. Na typerów czekają zakłady z najpopularniejszych dyscyplin sportu, a także wybrane niszowe dyscypliny.

Zakłady na żywo w Fortunie

Najwięcej zakładów live w Fortunie dostępnych jest na mecze tenisowe, a także na spotkania w tenisie stołowym. Sporo typów można typować również w ramach piłki nożnej i to także z niszowym lig i rozgrywek.

Fortuna, podobnie jak wspomniany wyżej Superbet, udostępnia dla graczy transmisje z wybranych spotkań a także dostęp do match trackera czy też statystyk meczowych, które pozwolą lepiej przygotować się do obstawiania na żywo.

Zakłady live w STS

Zakłady na żywo w STS zawierać możemy na kilkanaście dyscyplin sportu, w tym opisane już wcześniej najpopularniejsze z nich, jak piłka nożna i tenis. 

Zakłady live w STS

W przypadku zakładów live w STSie sporym atutem jest dostępny kalendarz zaplanowanych wydarzeń, dzięki czemu gracze już z kilkudniowym wyprzedzeniem mogą sprawdzić, jakie mecze dostępną będą do obstawiania na żywo.

Samo typowanie live nie różni się od innych bukmacherów. Gracze na poszczególne mecze i zawody znaleźć mogą od kilku do kilkudziesięciu kursów. Ponadto w STS znajdziemy transmisje z wybranych wydarzeń, a jeśli te akurat nie są dostępne, to mecze live możemy śledzić poprzez match tracker i rozbudowane statystyki.

Zakłady live w forBET

Ofertę zakładów na żywo u tego bukmachera można dobrze oceniać. ForBET gwarantuje dostępność typów na kilkanaście dyscyplin, także bardziej niszowych. Minusem jest brak transmisji meczowych.

Zakłady live w forBET

Gracze cenią sobie zakłady live w forBET, które wyróżniają się dużą liczbą rynków typów i przejrzystą zakładką z samymi zakładami na żywo. Chociaż bukmacher nie oferuje obecnie transmisji z wydarzeń sportowych, to match tracker i statystyki live w pewnym stopniu to rekompensują.

Zakłady live – podsumowanie

Wśród wszystkich dostępnych zakładów bukmacherskich, zakłady live stanowią jedną z kluczowych elementów oferty legalnych bukmacherów. Im bardziej rozbudowana jest sekcja z zakładami na żywo, tym lepiej. 

Istotnymi elementami, które wpływają pozytywnie na ocenę zakładów live, jest dostęp do meczowych statystyk na żywo, a także transmisji. Bukmacherzy z najlepszą ofertą ponadto mają dla swoich typerów bonusy na grę live i pozwalają im śledzić w kalendarzu zaplanowane wydarzenia.

Author: Bryan Campbell