Zakłady live – zakłady bukmacherskie na żywo

Czym są zakłady live?

Zakłady live to jedna z możliwości typowania oferowana przez legalne firmy bukmacherskie działające w Polsce. Pozwalają na obstawianie w trakcie trwania meczu lub innego zdarzenia sportowego. Dzięki temu można na bieżąco reagować, w zależności od tego co dzieje się na boisku, korcie czy parkiecie.

Obstawiając tradycyjne zakłady przedmeczowe musimy czekać na rozliczenie kuponu do końca spotkania. Zakłady na żywo zdecydowanie wyróżniają się pod tym względem, ponieważ rozstrzygnięcie zakładu może w nich nastąpić nawet po kilku sekundach. Oferta dopasowywana jest na bieżąco do aktualnej sytuacji, dzięki czemu gracze mają wiele możliwości do typowania.

Zakłady live charakteryzują się też dużą zmiennością kursów. W jednej chwili może on wynosić np. 4.25, po czym po minucie spadnie do 1.35. Często dzieje się tak w przypadku meczów tenisa. Dzięki temu można próbować złapać tzw. “surebeta” , czyli zakład gwarantujący wygraną niezależnie od końcowego rozstrzygnięcia. 

Przykład:

Na początku spotkania tenisowego pomiędzy A i B, stawiamy na zawodnika A po kursie 3,25. Gdy wygrywa pierwszego seta i prowadzi z przełamaniem w drugiej odsłonie, puszczamy zakład na zawodnika B po kursie 3.50. W tej sytuacji nie ma już dla nas znaczenia, który z nich zwycięży, ponieważ tak i tak część wygranej trafi na nasze konto.

Obstawiając zakłady na żywo należy być jednak bardzo uważnym. Gra pod presją i konieczność podejmowania decyzji w ułamku sekundy może sprawić, że nasze wybory nie będą do końca przemyślane i doprowadzą do uszczuplenia stanu konta. Dlatego w dalszej części tego artykułu rozkładamy zakłady bukmacherskie live na czynniki pierwsze, dzięki czemu lepiej poznasz ich specyfikę.

Zakłady na żywo – jakie wyróżniamy typy zakładów?

Tak jak wspominaliśmy, zakłady na żywo dają graczom wiele możliwości. Mnogość dyscyplin sportowych sprawia, że bukmacherzy oferują różne typy zakładów. W zależności od naszych preferencji, możemy wybrać najbardziej pasującą opcję i pod nią ustalić strategię gry. 

Najpopularniejsze zakłady live, z którymi można spotkać się praktycznie w każdej dyscyplinie sportowej, to:

zakład na zwycięstwo 1×2handicapyponiżej/powyżej

Podstawowe rodzaje zakładów na żywo generalnie są takie same, jak w przypadku tych przedmeczowych. To one są najczęściej wybierane przez graczy. Istnieje jednak szereg dodatkowych opcji, dostępnych tylko dla zakładów live. Pojawiają się one w zależności od przebiegu wydarzeń na arenie zmagań sportowych. Poniżej szczegółowo opisujemy kilka rodzajów zakładów na żywo dla wybranych dyscyplin sportowych.

Co obstawiać live? Najpopularniejsze dyscypliny do obstawiania na żywo

Oferta bukmacherów stale się rozszerza i dopasowuje zarówno do preferencji graczy, jak i sportowych trendów na świecie. Największą popularnością wśród typerów cieszą się takie dyscypliny sportowe, jak:

piłka nożnateniskoszykówkasiatkówka hokej na lodzieżużelskoki narciarskiepiłka ręczna

Swoich amatorów mają też sporty bardziej niszowe, np.: snooker, rzutki czy tenis stołowy. Każdy z nich ma własną specyfikę, do której dostosowuje się zakłady live. Poniżej szczegółowo opisujemy, jakie rodzaje zakładów na żywo dostępne są w ramach poszczególnych sportów.

Zakłady na żywo w piłce nożnej

Zakłady live - piłka nożna

Nie od dziś wiadomo, że największą popularnością wśród typerów cieszy się piłka nożna – zarówno w przypadku zakładów przedmeczowych, jak i zakładów na żywo. Dlatego też oferta z tej dyscypliny jest najbardziej rozbudowana i nie ogranicza się jedynie do czołowych lig na świecie.

Obstawiając zakłady live można trafić na wiele egzotycznych rozgrywek z najróżniejszych krajów na świecie. Znajdziemy wśród nich np.: ligę boliwijską, trzecią ligę japońską czy piątą ligę angielską. Dzięki temu gracze mogą typować praktycznie przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Jakie rynki są dostępne, jeśli gracz zdecyduje się na zakłady na żywo w czasie meczu piłkarskiego? Podzieliliśmy je na kilka kategorii:

dotyczące wyniku meczudotyczące goli w danym spotkaniudotyczące handicapówdotyczące innych wydarzeń mogących wystąpić w czasie meczu

Zakłady na żywo – wynik meczu

Podobnie, jak w tradycyjnych zakładach przedmeczowych, można tutaj wytypować zwycięzcę danego spotkania. Obstawiając zakłady na żywo należy jednak mieć na uwadze, że dochodzi tutaj dynamika zmiany kursów. Uzależniona jest ona od upływającego czasu oraz wydarzeń boiskowych, np.: utraty bramki, kontuzji kluczowego zawodnika lub czerwonej kartki.

Najczęściej spotykane zakłady live w tym obszarze to:

trzydrogowy wynik końcowy meczu – zwycięstwo drużyny A, remis, zwycięstwo drużyny Bdwudrogowy wynik końcowy meczu – zwycięstwo drużyny A lub zwycięstwo drużyny B – w przypadku remisu zakład jest nierozstrzygniętypodwójna szansa – zwycięstwo drużyny A lub remis, zwycięstwo drużny B lub remis, zwycięstwo drużyny A lub zwycięstwo drużyny Bwynik meczu do połowy – dwu- lub trzydrogowywynik meczu w 2 połowie – dwu- lub trzydrogowypodwójna szansa na wynik do połowy lub w 2 połowiedokładny wynik końcowy meczu dokładny wynik meczu do połowy lub w 2 połowiewynik meczu po 1 połowie i na koniec spotkania – dostępne opcje: 1/1, 1/X, 1/2, X/1, X/X, X/2, 2/1, 2/X, 2/1

Liczba opcji w ramach poszczególnych rynków w głównej mierze zależy od popularności danego zdarzenia. Najwięcej możliwości do obstawiania pojawia się przy okazji meczów znanych drużyn, europejskich pucharów, czy Mistrzostw Świata lub Europy.

Zakłady live – gole

Zakłady live oferują duże możliwości w zakresie typowania meczów piłkarskich pod kątem zdobytych goli. Nie interesuje nas wtedy kto wygra dane spotkanie. Całą swoją uwagę należy poświęcić temu, kto i kiedy może zdobyć ewentualne bramki. Najlepiej robić to oglądając bezpośrednio mecz w telewizji lub w LEGALNYM źródle oferowanym przez bukmachera.

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze zakłady na żywo, związane z golami w meczu piłkarskim:

która drużyna strzeli następnego gola – A, B lub żadnaile goli padnie w meczu – można typować dokładną liczbę bramek lub przedziały np.: 2-3 lub 4-5ile goli strzeli dana drużyna – typuje się dokładną liczbę bramek lub określone przedziałyile goli padnie w meczu – obstawia się czy będzie powyżej lub poniżej określonego pułapu, np.: powyżej 2.5 lub poniżej 4.5ile goli padnie w 1 połowie/2 połowieile bramek padnie między – obstawia się liczbę goli w określonych przedziałach czasowych np.: między 1 a 15 min lub między 60 a 75 minczy obie drużyny strzelą golaczy dana drużyna zachowa w meczu czyste kontoczy liczba bramek w meczu będzie parzysta lub nieparzysta

Aktualizacja powyższych opcje oraz związanych z nimi kursów następuje wraz z upływającym czasem, każdym kolejnym zdobytym golem czy ewentualną czerwoną kartką. Chcąc grać zakłady live dotyczące goli, warto poświęcić trochę uwagi na przeprowadzenie analizy i zerknięcie w statystyki. Nie jest to oczywiście recepta na stuprocentową skuteczność, ale bardzo często takie działania pomagają w trafnym typowaniu. Zwłaszcza, że są pewne drużyny, które np. często tracą bramki jako pierwsze lub strzelają dużo goli w końcówkach meczów. Trzeba jednak do tego dodać uważną obserwację boiskowych wydarzeń.

Zakłady bukmacherskie live – handicapy

Handicapy to bardzo popularny rodzaj zakładów przedmeczowych. Polegają one na tym, że jednej z drużyn dodaje się “bonusowe” bramki przed rozpoczęciem spotkania. 

Przykład:

Typując np.: handicap +1,5 na drużynę X, mecz zaczyna się tak jakby od wyniku 0-1,5 na niekorzyść drużyny Y. Jeśli drużyna Y strzeli w ciągu 90 min tylko jedną bramkę, nie tracąc żadnej, wówczas takie spotkanie kończy się wynikiem 1-1,5, a my wygrywamy zakład.

Jeśli chodzi o zakłady na żywo, to zasada jest dokładnie taka sama, z tym, że ewentualne handicapy dodaje się do aktualnego wyniku meczu. Mogą być one:

dwudrogowe – np. +0,5, -1,5 lub +2,5trzydrogowe – np.: +1, -1 lub +2

W pierwszym przypadku po dodaniu handicapu nie ma możliwości, że padnie remis, więc trafienie takiego zakładu to teoretycznie łatwiejsza sprawa. Ma to jednak przełożenie na niższy kurs takiego zdarzenia. Druga opcja przeznaczona jest dla bardziej zaawansowanych graczy, którzy celują w wyższe współczynniki. 

Zakłady live – pozostałe opcje

Zakłady live nie ograniczają się jedynie do opisanych powyżej klasycznych rynków. Znajdziemy tutaj też szereg dodatkowych opcji. Poniżej przedstawiamy najciekawsze z nich:

liczba rzutów rożnych w całym meczu lub w danej połowie – dokładna liczba lub powyżej/poniżejliczba rzutów rożnych wykonywanych przez daną drużynę – dokładna liczba lub powyżej/poniżejliczba żółtych kartekczy w meczu zostanie pokazana czerwona kartkaktóry zawodnik strzeli następnego gola w meczuczy w meczu zostanie podyktowany rzut karny

Powyższe możliwości typowania pojawiają się zazwyczaj w przypadku ważniejszych meczów. Mniej popularne spotkania ograniczają się do klasycznych rynków.

Zakłady live w tenisie

Zakłady live - tenis ziemny

Drugim najpopularniejszym sportem wśród graczy wybierających zakłady live jest tenis. Dzieje się tak głównie dlatego, że mecze toczą się właściwie w każdy dzień tygodnia, praktycznie przez cały rok. Dodatkowo turnieje rozgrywane są na różnych kontynentach, stąd poszczególne spotkania można obstawiać od rana do późnych godzin nocnych.

Podstawowe zakłady na żywo dotyczą oczywiście zwycięzcy danego meczu. Z racji tego, że w tej dyscyplinie nie ma remisów, to są one zawsze dwudrogowe. Przed rozpoczęciem gry warto jednak zwrócić uwagę w jaki sposób rozliczane są zakłady w przypadku kreczu jednego z zawodników, ponieważ u niektórych bukmacherów może nastąpić wtedy zwrot.

Decydując się na zakłady live w czasie meczu tenisa, do wyboru mamy następujące opcje:

zakłady dotyczące wynikuzakłady dotyczące handicapówzakłady powyżej/poniżejzakłady dodatkowe

Zakłady na żywo – obstawianie wyniku

Mecz tenisa gra się do dwóch lub trzech wygranych setów. Każdy z nich kończy się po 6 lub 7 wygranych gemach przez jednego z zawodników. Z kolei każdy gem może trwać nawet kilkanaście minut. W tym czasie, typując zakłady na żywo, mamy następujące możliwości:

kto wygra meczkto wygra setakto wygra następnego gemakto wygra dwa następne gemyjaki będzie dokładny wynik meczujaki będzie dokładny wynik setajaki będzie dokładny wynik gema

Zakłady live podczas tenisowego meczu charakteryzują się dużą zmiennością kursów. Bardzo często faworyci miewają słabsze początki i przegrywają kilka pierwszych gemów. Wówczas istnieje szansa na złapanie wyższego kursu niż przed rozpoczęciem spotkania.

Zakłady live – handicapy

Podobnie jak w przypadku piłki nożnej w tenisie też pojawiają się handicapy w zakładach live. Można wyróżnić następujące ich rodzaje:

handicap setów w całym meczu – w tego typu zakładach wygrana jednego seta może oznaczać trafienie kuponuhandicap gemów w całym meczu – sumuje się wszystkie gemy zdobyte w poszczególnych setachhandicap gemów w secie – do wygrania zakładu wystarczy zdobycie określonej liczby gemów w danym secie

Zakłady bukmacherskie live – powyżej/poniżej

Osoby, które chcą obstawiać zakłady bukmacherskie live w czasie meczu tenisowego, mogą wybierać też spośród następujących zakładów powyżej/poniżej:

ile będzie gemów w secieile będzie rozegranych setówile gemów wygra dany zawodnik w całym meczuile gemów wygra dany zawodnik w secieile setów wygra dany zawodnik

Zakłady na żywo – dodatkowe opcje

Zakłady na żywo w tenisie nie ograniczają się tylko do klasycznych rynków. Znajdziemy tutaj także szereg opcji dodatkowych, takich jak:

czy zawodnik wygra co najmniej jednego setaczy w meczu będzie tie-breakczy w secie będzie tie-breakkto zdobędzie następny punkt w gemiekto pierwszy wygra określoną liczbę gemówczy liczba gemów w secie lub meczu będzie parzysta/nieparzysta

Najszersza oferta zakładów live w tenisie pojawia się przy okazji turniejów Wielkiego Szlema. W przypadku mniej popularnych meczów ogranicza się zaś głównie do standardowych rynków.

Koszykówka – zakłady na żywo

Zakłady live - koszykówka

Jeśli chodzi o zakłady na żywo w koszykówce, to największą popularnością cieszy się typowanie NBA. Mecze rozgrywane są tam każdego dnia, więc możliwości puszczenia kuponu jest bardzo dużo. Fani tej dyscypliny sportowej mają do wyboru też inne ligi, nawet te egzotyczne.

Jakie zdarzenia można obstawiać, decydując się na zakłady live w koszykówce? Poniżej zebraliśmy najciekawsze z nich:

kto wygra mecz – dwudrogowy (zwrot w przypadku remisu)kto wygra mecz – trzydrogowykto wygra daną kwartęczy będzie powyżej/poniżej określonej liczby punktów – w meczu, do połowy, w poszczególnych kwartachile punktów, asysty, zbiórek będzie miał dany gracz – powyżej lub poniżejjaką różnicą punktową zakończy się wygrana danej drużynyhandicapy – na poszczególne kwarty i na cały meczktóra drużyna wygra wyścig do określonej liczby punktów

Kursy na poszczególne zdarzenia oraz ewentualne linie w przypadku zakładów powyżej/poniżej, zmieniają się w zależności od sytuacji na parkiecie. 

Zakłady na żywo – pozostałe dyscypliny

Jeśli chodzi o zakłady na żywo, to w przypadku każdej dyscypliny sportowej możemy podzielić rynki na główne i dodatkowe. Te pierwsze mają wspólny mianownik, natomiast drugie dopasowane są do specyfiki danego sportu. Oferta przygotowana przez bukmacherów jest tak szeroka, że każdy gracz chcący obstawiać zakłady live znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Jak skutecznie obstawiać zakłady live?

Czy istnieje idealna metoda na zakłady live? Oczywiście, że nie. Są jednak pewne zasady, których przestrzeganie pomoże w skutecznym typowaniu. 

Pierwszą z nich jest obstawianie dyscyplin, o których mamy chociaż podstawową wiedzę. Dotyczy to w szczególności zasad gry oraz specyfiki danego sportu. Ważna jest też umiejętność przeprowadzenia odpowiedniej analizy, opartej na różnego rodzaju statystykach.

Jeśli chodzi o zakłady na żywo, to trzeba umieć wyciągać odpowiednie wnioski i być uważnym obserwatorem. 

Kolejną zasadą, której powinniśmy się trzymać grając zakłady live, jest nie sugerowanie się tylko i wyłącznie kursami. Często zdarza się, że nie odzwierciedlają tego, co faktycznie dzieje się na arenie sportowej. Dlatego najlepiej typować tylko takie zdarzenia, które możemy bezpośrednio śledzić w TV lub na streamie oferowanym przez polskich legalnych bukmacherów.

Zakłady na żywo pozwalają na złapanie dużo wyższych współczynników. Faworyci w piłce nożnej lub tenisie często miewają słabsze początki i kurs na nich po kilkunastu minutach może wzrosnąć np. z 1.14 do 1.56. Zamiast obstawiać zdarzenia przed meczem, warto odczekać kilka chwil i próbować wyłapać takie okazje.

Warto wiedzieć o tym, że zakłady live dostarczają bardzo dużych emocji w krótkim czasie. Może to doprowadzić do tego, że typerzy stracą kontrolę nad swoją grą i szybko uszczuplą stan swojego konta. Podstawową zasadą jest tutaj tzw. “brak chęci odegrania się, po kilku nietrafionych kuponach”. Najlepiej ustalić sobie dzienny budżet na grę i starać się go nie przekraczać.

Data publikacji: 18 maja 2021 @ 12:24

Author: Bryan Campbell